Selasa, 22 November 2011

Rancangan Pengajaran Harian 3026

Tarikh : 9 November 2011  
       

Hari : Rabu


Tema : Kenderaan


Sub-Tema: Kenderaan di Darat


Fokus :         BM 1.0 Kemahiran Mendengar
                   BM 2.0 Kemahiran Bertutur
                   BM 3.0 Kemahiran Membaca


Standard Kandungan :       BM 1.1 Mendengar dengan penuh perhatian.
                                      BM 2.2 Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi.
                                      BM 3.4Membina dan membaca suku kata.


Standard Pembelajaran :   BM 1.1.9 Membezakan jenis bunyi yang ada di persekitaran.
                                      BM 2.2.8 Bersoal jawab secara bersopan.
                                      BM 3.4.6 Membina dan membunyikan tiga suku kata terbuka secara rawak.


Objektif :                       Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
                                      a) Mengenal jenis bunyi-bunyi kenderaan.
                                      b) Mengeja perkataan dengan betul.
                                      c) Memadankan gambar dan perkataan dengan betul.


Kesepaduan :                    KTI 2.1.10 Menyanyi dengan sebutan yang jelas.
                                      ST 7.1.3 Membilang objek 1-10.
                                      KTI 1.1.5 Mewarnakan gambar dalam runag tertentu.
                                      PSE 2.2.2 Menunjukkan semangat dan sifat positif seperti berkeyakinan.


Aktiviti:
Set Induksi
1. Guru memperdengarkan bunyi kenderaan di darat.
2. Murid member respon terhadap bunyi.
3. Guru memperkenalkan jenis-jenis kenderaan.
4. Murid menyebut nama-nama kenderaan.

Langkah 1 ( MENGEJA PERKATAAN)
1. Guru menunjukkan gambar kenderaan.
2. Murid menyebut nama kenderaan yang ditunjukkan.
3. Murid mengeja nama-nama kenderaan.
4. Guru memberi penerangan kepada murid.

Langkah 2 ( MEMADANKAN GAMBAR DENGAN PERKATAAN)
1. Guru menunjukkan gambar dan perkataan.
2. Guru memberi arahan kepada murid.
3. Murid memadankan gambar dengan perkataan.

Langkah 3 ( MENYANYI LAGU BAPAKU PULANG)
1. Guru memperdengarkan lagu kepada murid.
2. Murid menyanyikan lagu “Bapaku Pulang dari Kota”.
3. Murid membuat pergerakan sambil menyanyikan lagu.

Penutup
1. Mengimbas kembali aktiviti yang dijalankan dengan memberi soalan.
Contoh : 1. Apakah aktiviti yang kamu pelajari hari ini?
             2. Berikan kenderaan yang kamu ketahui.

Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, carta gambar, kad perkataan, lagu, lembaran kerja.



Rabu, 15 Jun 2011

MODUL ATAS TALIAN


PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU 


 
KPD 3016 – PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1 
PROJEK BERKUMPULAN
(P&P ATAS TALIAN) 
AHLI KUMPULAN: 
1.  PN.MARIANI BINTI MAJID   (PPG/41005/11)
2.  EN.MOHD.NORFADHLY BIN JANI  (PPG/41006/11)
3.  PN.MELISSA BINTI MAJID  (PPG/41052/11)
4.  PN.JAMALIA BINTI ASIK@ASIL  (PPG/40935/11)
5.  PN.TIFAH BTE LAUNA   (PPG/41021/11)

PENSYARAH:
DR.AZIDAH BT.ABU ZIDEN
(azidah@usm.my)


 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 
Tarikh: 15 Jun 2011         Tema: Haiwan   Hari:  Rabu 
Masa: 8.30-9.30 pagi                                                            Bilangan murid: 25 orang 
Tunjang   : Sains dan Teknologi 
Fokus    : ST 3.0 Menyiasat Alam Hidupan 
Standard Kandungan  : ST 3.4 Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, 
                                                  cara pergerakan, jenis makanan, kitaran hidup haiwan
                                                  jinak yang biasa dijumpai 
 Standard Pembelajaran : ST 3.4.5 Mengecam tempat tinggal haiwan. (Contoh:
                                                  Kucing – rumah, ayam -  reban, itik -  kolam,
                                                  lembu – padang, kerbau – sawah, katak – air & darat,
                                                  ikan -  air, burung – pokok) 
Objektif   : Pada akhir sesi pengajaran, murid dapat:
                        Menyatakan ciri-ciri
 Menamakan haiwan
Menyatakan tempat tinggal haiwan 
Kesepaduan   : KTI 2.1.13 Menyanyi dengan gerakan
                         PSE 2.3.6 Berinteraksi dengan yakin
                         KTI 1.1.5 Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu
                         ST 7.1.3 Membilang objek 1-10 
Aktiviti / langkah  :

Set Induksi    : 1. Guru menunjukkan model haiwan
                                                  2. Murid menyebut nama haiwan yang ditunjukkan
                                                  3. Murid mendengar lagu “Bunyi Haiwan”
                                                  4. Murid menyanyi sambil membuat pergerakan 
Lagu “Bunyi Haiwan”
·     Saya ayam kok, kok, kok, kok, kok
Saya itik quek, quek, quek, quek, quek
Saya burung pit, pit, pit, pit, pit
Kami bunyi kok, kok, kok, kok, kok
Quek, quek,quek, quek, quek
Pit, pit, pit, pit, pit   
Langkah 1   : Menyatakan ciri-ciri pergerakan haiwan
1.      Guru menunjukkan gambar haiwan
2.      Guru menyoal murid tentang pergerakan haiwan
3.      Murid menjawab soalan tentang pergerakan haiwan

Ikan  - berenang
Lembu  - berjalan
Katak  - melompat
Burung - terbang  
Langkah 2   : Menyatakan tempat tinggal haiwan
1.  Guru menunjukkan gambar haiwan
2.  Murid menyatakan tempat tinggal haiwan
3.  Guru membuat peneguhan
Ikan  - air
Lembu  - ladang
Burung - pokok
Ayam  - reban 
Langkah 3   : Padankan haiwan dan tempat tinggal 

Langkah 4   : Murid menjawab soalan 
Saoalan:
1.  Apakah nama haiwan di atas? (Gambar kucing)
a.   Ikan b) Ayam c) Kucing

2.  Apakah nama haiwan di atas? (Gambar ikan)
a.   Katak b) Semut c) Ikan

3.  Bagaimanakan haiwan ini bergerak? (Gambar burung)
a.   Melompat b) Terbang c) Berjalan

4.  Apakah makanan utama haiwan ini? (Gambar lembu)
a.   Rumput b) Lobak c) Cacing

5.  Di manakah haiwan ini tinggal? (Ayam)
a.   Kolam b) Padang c) Reban

6.  Berapa ekor bilangan ikan di atas? (Gambar 3 ekor ikan)
a.   Dua  b) Tiga  c) Satu

7.  Haiwan manakah yang tinggal di ladang?
a.   Lembu b) Arnab c) Katak

8.  Kaiwan di bawah tinggal di air kecuali
a.   Ikan b) Udang c) Arnab

9.  Bagaimanakah haiwan ini bergerak? (Gambar ikan)
a.   Terbang b) Berenang c) Melompat

10.  Apakah makanan utama arnab? (Gambar arnab)
a.   Lobak b) Rumput c) Pisang 

Penutup 

Induksi



Powerpoint kpd3016
View more presentations from Tifah Launa

Penutup 

Isnin, 13 Jun 2011

USMSABAH2011: RANKING UNIVERSITI

USMSABAH2011: RANKING UNIVERSITI: "1. Universiti Sains Malaysia . 2. Universiti Teknologi Malaysia. 3. Universiti Kebangsaan Malaysia. 4. Universiti Putra Malaysia. 5. Unive..."

Jumaat, 6 Mei 2011

RANKING UNIVERSITI

1. Universiti Sains Malaysia. 2. Universiti Teknologi Malaysia. 3. Universiti Kebangsaan Malaysia. 4. Universiti Putra Malaysia. 5. University of Malaya. 6. Universiti Malaysia Perlis. 7. Multimedia University. 8. Universiti Teknologi Mara ... Universiti Malaysia Sabah. 15. Open University Malaysia. 16. University of Nottingham Malaysia. 17. Universiti Teknologi Petronas. 18. Universiti Sains Islam Malaysia. 19. Universiti Pendidikan Sultan Idris ...